" Γνήσιες - Αμοντάριστες - Αυθεντικές Ειδήσεις κόντρα στο κατεστημένο και στα συμφέροντα "

Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012

Eυρυτάνας σάρωσε τα μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Αλπικού Σκι !!!

Σάρωσε τα μετάλλια ο Γ.Αντωνίου !!! (του ΕΟΣ Καρπενησίου)

Δύο χάλκινα για τον νεαρό Ευρυτάνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Αλπικού Σκι στο Roccaraso Ιταλίας.

Στο Roccaraso της Ιταλίας διεξήχθη από 27 Φεβρουαρίου έως 11 Μαρτίου το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων αλπικού σκι, με τη συμμετοχή 400 αθλητών & αθλητριών από 50 χώρες.

Την μεγαλύτερη διάκριση στην αθλητική του καριέρα πέτυχε εκεί ο 17χρονος χιονοδρόμος του ΕΟΣ Καρπενησίου Γιάννης Αντωνίου.
Ο αθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου & της εθνικής ομάδας Χιονοδρομίας, κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο γιγαντιαίο σλάλομ GS της κατηγορίας Junior 1 (Γεννηθέντες 1995-1996), που έγινε στις 7/3/2012, 55 εκατοστά πίσω από τον συμπατριώτη του Μαξ Βαλκαρέτζι, ο οποίος βγήκε δεύτερος με 2:56:87.

Ο συνολικός χρόνος του Αντωνίου ήταν 2:57.42 και οι βαθμοί ποινής 105.72. Πρώτος αναδείχτηκε ο Ολλανδός Valentin Van Der Avoort με 2:54:87.

Εξίσου σημαντική ήταν η παρουσία του αθλητή μας και την Παρασκευή 9/3/2012.
Κατέκτησε επίσης την 3η θέση & το χάλκινο μετάλλιο στη τεχνική κατάβαση SL. μόλις 4 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον αργυρό αθλητή Μαξ Βαλκαρέτζι με χρόνο 1:55:82. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Marton Kekesi με 1:54:28.

Ο Αντωνίου Γιάννης επίσης στο Super G, το οποίο διεξήχθη στις 3/3 κατέκτησε την 6η θέση, καταγράφοντας και εκεί άλλη μια επιτυχία. Στην ίδια κατηγορία ο Βαλκαρέτζι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ο επίσης Έλληνας Ιωάννης Πρώιος ήρθε 7ος.

Συνολικός χρόνος του νεαρού Ευρυτάνα ήταν 1:10.69 και οι βαθμοί ποινής 146.43.

Ο Αντωνίου Γιάννης έκανε υπερήφανους και ευτυχισμένους, όλους τους Ευρυτάνες, αλλά και όλη την χιονοδρομική οικογένεια.

Από την μεριά μας δεν μένει παρά να τον συγχαρούμε για την σπουδαία του επιτυχία και να του ευχηθούμε καλή συνέχεια,
 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στις 17-18/3/2012 στα 3-5 Πηγάδια της Νάουσας.